Jak przyspieszyć komputer i laptop?
komputer wolno działa

 

Wolne działanie komputera i laptopa zdecydowanie jest jedną z najbardziej irytujących rzeczy, które mogą nam się przytrafić podczas pracy ze sprzętem. Nasz serwis komputerów Otwock bardzo często spotyka się z tym problemem wśród użytkowników. Jest to zazwyczaj wynik starzenia się podzespołów oraz nowsze i bardziej wymagające wersje oprogramowania, z którego korzystamy. Bywa jednak, że komputer wcześniej działał szybko aż po pewnym czasie mocno zwolnił. W tym przypadku problemem może być zawirusowany lub zaśmiecony system operacyjny. Co możemy zatem z tym zrobić?

Wymiana dysku HDD na SSD

Wymiana dysku twardego na SSD znacznie przyspieszy komputer ze względu na właściwości takiego nośnika danych. SSD w przeciwieństwie do HDD nie posiada talerzy lecz działa jak karta pamięci, co pozwala na kilkukrotnie szybszy dostęp do danych.

Dołożenie pamięci RAM

Założenie jest takie – im więcej pamięci RAM tym lepiej. Jeżeli zatem jest możliwość rozbudowy pamięci, warto to zrobić. Programy oraz system operacyjny będą miały więcej zasobów do działania.

Wymiana procesora

Procesor odpowiada za przetwarzanie procesów i zadań – im jest lepszy tym szybciej będzie działał nasz komputer lub laptop. Przed wymianą należy zorientować się w parametrach płyty głównej i dobrać do niej optymalny procesor.

Optymalizacja systemu operacyjnego

Zaśmiecony system operacyjny często jest przyczyną wolnego działania komputera. Należy sukcesywnie dbać o jego kondycję przeprowadzając zabiegi konserwacji i czyszczenia. Dużo niepotrzebnych, zainstalowanych programów często działających w tle mocno obciąża system. Warto pozbyć się tego co zbędne.

Wirusy i trojany

Zawirusowany komputer z pewnością nie pozwoli nam na komfortową pracę. Wirusy działają w tle, uszkadzają system operacyjny Windows oraz inne programy. Warto zadbać o dobry i aktualny program antywirusowy.

Jeżeli uważasz, że Twój komputer lub laptop zbyt wolno działa – możesz zastosować powyższe rozwiązania lub dostarczyć sprzęt do naszego serwisu.

Z pewnością go przyspieszymy!