Aktualności

10 najczęstszych usterek laptopów

10 najczęstszych usterek laptopów

 

Do naszego serwisu trafiają laptopy z najróżniejszymi usterkami. Czasem są one wynikiem niefortunnych zdarzeń a czasem po prostu wynikają ze zużycia. Przez kilkanaście lat podczas, których istnieje nasz serwis laptopów Otwock mieliśmy do czynienia prawdopodobnie z każdą możliwą awarią notebooków. Spośród najczęstszych usterek możemy wyróżnić:

Zalanie laptopa

Jest skutkiem wylania na klawiaturę napoju typu woda, sok, kawa bądź herbata czy ..piwo 😉 . Uszkodzeniom w tym przypadku ulega najczęściej klawiatura i płyta główna. Jeżeli doszło do tego niefortunnego zdarzenia, pierwszym krokiem jest natychmiastowe odłączenia laptopa od zasilania oraz wyjęcie baterii. Należy laptopa położyć klawiaturą do dołu aby jak najmniej cieczy dostało się do wnętrza komputera przenośnego. Laptop wymaga osuszenia i wyczyszczenia w środku, należy pamiętać, że nie wolno laptopa włączać przed dokonaniem tych czynności.

Uszkodzenie matrycy

Ten problem pojawia się najczęściej przy urazie mechanicznym typu upadek laptopa z wysokości, przygniecenie ciężkim przedmiotem, uderzenie lub zamknięcie pokrywy z długopisem bądź pendrivem leżącym na klawiaturze. Wymaga to wymiany matrycy na nową – warto zwrócić uwagę aby pasowała do danego modelu notebooka.

Awaria zasilania

Usterka ta występuje na skutek mechanicznego uszkodzenia gniazda zasilania, zużycia baterii, awarii zasilacza lub skoku napięcia, który powoduje uszkodzenie układu zasilania na płycie głównej.

Przegrzanie laptopa

Występuje głównie przy starszych komputerach, które długo nie były poddawane konserwacji chłodzenia polegającego na czyszczeniu wnętrza komputera, wymianie pasty termoprzewodzącej i termopadów. Przy kilkuletnich notebookach zabieg ten warto wykonywać co roku lub co dwa lata.

Uszkodzenie obudowy i klawiatury

Przyczyną uszkodzeń obudowy jest głównie działanie mechaniczne np. uderzenie czy upadek. Najczęściej pęknięciom ulega dolna i górna obudowa oraz palmrest. Często problem pojawia się również z klawiaturą a dokładniej z wyrwanymi klawiszami. Oczywiście w tych przypadkach należy uszkodzone elementy wymienić, jednak czasem udaje się je skleić lub zespawać.

Wyłamane lub zatarte zawiasy

Zawiasy mają to do siebie, że często po pewnym czasie przestają lekko działać, po prostu się zacierają. Wymaga to ich regeneracji lub wymiany, w przeciwnym wypadku mogą uszkodzić plastikową obudowę a w skrajnych przypadkach również matrycę.

Awaria układu BGA

Usterka ta występuje najczęściej gdy laptop nie chce się włączyć, migają diody lub słychać sygnały dźwiękowe. Jest to oznaka np. awarii karty graficznej, mostka południowego, mostka północnego. Uszkodzeniu ulegają zimne luty oraz ich pękanie. W tym przypadku należy dokonać wymiany uszkodzonego podzespołu lub czasem wystarczy wykonać reballing, czyli wymiany spoiwa łączącego układy.

Problem z systemem operacyjnym

Efektem awarii systemu operacyjnego jest np. brak jego załadowania, resetowanie się laptopa, niebieski ekran tzw. blue screen czy też wolne działanie laptopa. W tym przypadku należy dokonać naprawy i konserwacji systemu, bądź jego reinstalacji, jeżeli będzie wymagana – należy pamiętać o archiwizacji danych przed przystąpieniem do tych zabiegów.

Wirusy i trojany

Bardzo częsta przyczyna problemów przy pracy na komputerach. Aby zminimalizować ryzyko zawirusowania systemu operacyjnego na laptopie lub komputerze należy zadbać o aktualizacje systemu Windows oraz programów, z których korzystamy. Bardzo ważne aby mieć zainstalowany program antywirusowy (jeden, nigdy dwa lub więcej) oraz aby był aktualny. Polecamy rozwiązania komercyjne czyli płatne, ze względu na ich wyższą jakość oraz lepsze zabezpieczenia niż w antywirusach darmowych. Skutkiem zawirusowania jest często nietypowe zachowanie komputera, wolne działanie, łączenie się z niepowołanymi stronami internetowymi jak również niebezpieczeństwo utraty haseł i dostępów do kont mailowych, bankowych itp.

Utrata danych

Awaria dysku twardego jest najczęściej spotykaną przyczyną utraty danych. W naszym serwisie sukcesywnie spotykamy się koniecznością odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków twardych. Dane możemy stracić również przez nieuważne ich skasowanie, formatowanie dysku, usuwanie partycji lub też przez wirusy – np. wirus Policja, który szyfruje pliki i żąda okupu czyli zapłaty za odszyfrowanie.

Jak widać praca na laptopie narażona jest na szereg niedogodności i ryzyka awarii. W zdecydowanej większości przypadków da się problemy wyeliminować i przywrócić poprawne działanie sprzętu. Jeżeli wymagana jest pomoc specjalistów – zapraszamy do naszego serwisu komputerów i laptopów mieszczącego się w Otwocku przy ul. Świderskiej 5.

Z pewnością pomożemy!

 

Jak przyspieszyć komputer i laptop?

Jak przyspieszyć komputer i laptop?

 

Wolne działanie komputera i laptopa zdecydowanie jest jedną z najbardziej irytujących rzeczy, które mogą nam się przytrafić podczas pracy ze sprzętem. Nasz serwis komputerów Otwock bardzo często spotyka się z tym problemem wśród użytkowników. Jest to zazwyczaj wynik starzenia się podzespołów oraz nowsze i bardziej wymagające wersje oprogramowania, z którego korzystamy. Bywa jednak, że komputer wcześniej działał szybko aż po pewnym czasie mocno zwolnił. W tym przypadku problemem może być zawirusowany lub zaśmiecony system operacyjny. Co możemy zatem z tym zrobić?

Wymiana dysku HDD na SSD

Wymiana dysku twardego na SSD znacznie przyspieszy komputer ze względu na właściwości takiego nośnika danych. SSD w przeciwieństwie do HDD nie posiada talerzy lecz działa jak karta pamięci, co pozwala na kilkukrotnie szybszy dostęp do danych.

Dołożenie pamięci RAM

Założenie jest takie – im więcej pamięci RAM tym lepiej. Jeżeli zatem jest możliwość rozbudowy pamięci, warto to zrobić. Programy oraz system operacyjny będą miały więcej zasobów do działania.

Wymiana procesora

Procesor odpowiada za przetwarzanie procesów i zadań – im jest lepszy tym szybciej będzie działał nasz komputer lub laptop. Przed wymianą należy zorientować się w parametrach płyty głównej i dobrać do niej optymalny procesor.

Optymalizacja systemu operacyjnego

Zaśmiecony system operacyjny często jest przyczyną wolnego działania komputera. Należy sukcesywnie dbać o jego kondycję przeprowadzając zabiegi konserwacji i czyszczenia. Dużo niepotrzebnych, zainstalowanych programów często działających w tle mocno obciąża system. Warto pozbyć się tego co zbędne.

Wirusy i trojany

Zawirusowany komputer z pewnością nie pozwoli nam na komfortową pracę. Wirusy działają w tle, uszkadzają system operacyjny Windows oraz inne programy. Warto zadbać o dobry i aktualny program antywirusowy.

Jeżeli uważasz, że Twój komputer lub laptop zbyt wolno działa – możesz zastosować powyższe rozwiązania lub dostarczyć sprzęt do naszego serwisu.

Z pewnością go przyspieszymy!